Chińskie słodycze zaskakują

Chińskie słodycze zaskakują

Kiedy myślimy o słodyczach większości z nas przed oczami staje podobny obraz – czekoladowe, rozpływające się w ustach ciasto, na myśl przywodzimy słodki smak czekolady, momentami przełamany gorzkawym smakiem naturalnego kakaa, dla innych jest to smak waniliowego kremu, dla jeszcze innych sezonowych owoców. A co, jeśli zamiast waniliowego nadzienia natknęlibyśmy się na smak zielonej herbaty albo czerwonej fasoli*.

Azjatyckie desery lepiej niż jakakolwiek inna część menu pokazują względność ludzkiego smaku, który uzależniony jest nie tylko od naszych gustów, ale przede wszystkim od miejsca, w którym wyrośliśmy. Nawet, jeśli na chwilę zapuściliśmy korzenie w miejscu, gdzie zamiast sztućców używa się pałeczek, a mleko „prosto od krowy” zastępuję się sojowym w pochmurny deszczowy dzień nadal sięgam po torcik czekoladowy, zamiast tego z fasolą. Co nie znaczy, że nie warto próbować i eksperymentować, do czego serdecznie zachęcamy.

*W większości chińskich deserów stosowna jest pasta z czerwonej fasoli (po japońsku zwana pastą azuki), otrzymywana jest z ugotowanej fasoli azuki (chin. 小豆, łac. vigna angularis) z dodatkiem cukru lub miodu, stosowana jest jako dodatek do ciast oraz deserów. O popularności pasty z czerwonej fasoli w Azji, może świadczyć fakt, że w 2009 roku japońska Pepsi wypuściła na rynek pepsi o tym właśnie smaku – Pepsi Azuki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s