CHILI

Nie będzie nadużyciem, stwierdzenie, że chili jest jednym z niezastąpionych elementów kuchni chińskiej, zwłaszcza w regionach środkowych Chin, w prowincjach Syczyan i Hunan. Jednak sama papryczka chili nie pochodzi z Chin, została przywieziona z Nowego Świata

Papryczka chili była częścią diety człowieka w Ameryce, od co najmniej 7500 lat pne. Na terenach położonych w południowo-zachodnim Ekwadorze chili zostało udomowione ponad 6000 lat temu.

W 1912 roku ustanowiono skalę ostrości pikantnych potraw, nosi ona nazwę skali Scoville’a, mierzy ona koncentrację kapsaicyny, odpowiadającej za poziom ostrości w potrawach.

W 2007 Blair’s Death Sauces, amerykańska firma specjalizująca się w produkcji ostrych sosów, w ramach eksperymentu wypuściła na rynek czystą kapsaicynę. Na rynek wypuszczono jedynie 999 buteleczek o pojemności 1 ml. Czysta kapsaicyna nie powinna być spożywana, a nawet otwierana bez odpowiedniej ochrony, zwłaszcza rąk i oczu, stanowi bezpośrednie zagrożenie życia w przypadku astmatyków.

 * Na zdjęciach produkowany tradycyjnymi metodami sos chili (chin. 辣椒酱), w skład którego wchodzą ogromne ilości papryczek chili, czosnek i odrobina octu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s