Suzhou – Wenecja wschodu i świński ryjek

DSCF4239

DSCF4222

Suzhou funkcjonuje w świadomości Chińczyków, zwłaszcza tych ze wschodnich Chin, jako jedno z najpiękniejszych chińskich miast. Od tysiącleci odgrywało niezwykle istotną rolę ze względu na produkcję jedwabiu i strategiczną lokalizację, nazywane “Wenecją wschodu”, “miastem ogrodów” również dzisiaj przyciąga rzesze turystów. Bez wątpienia spacery wzdłuż kanałów, przecinających miasto bywają urokliwe, jednak dzisiaj miasto straciło swój kameralny charakter, a spacery po przepięknych, zabytkowych ogrodach bywają zakłócane tysiącami weekendowych turystów.

Zwłaszcza dla miłośników jedwabiu Suzhou jest punktem obowiązkowym na mapie Chin, a wizyta w Muzeum Jadwabiu(苏州丝绸博物馆), które w sposób przejrzysty wyjaśni proces powstawania tego niezwykłego towaru eksportowego Chin.

DSCF4340

DSCF4336

Lokalne słodycze, chociaż wyglądają zachęcająco bywają sporym rozczarowaniem, jak w przypadku “czekoladki”, która okazała się być kulką z kleistego ryżu, po chińsku zwanej ‘gao’ (糕), robionej na parze, konsystencją bardziej nadającą się do żucia niż jedzenia.

A przed jedną z mijanych restauracji przywitał nas, dosłownie, świński ryjek. Chińskie zwyczaje kulinarne nie przestają zaskakiwać, dlatego w Nowym Roku obiecujemy pisać więcej i ciekawiej nie tylko o gotowaniu.

DSCF4346

DSCF4311

DSCF4315

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s